Břetislav Kotrba

S lítostí vám oznamujeme, že v pátek 8. listopadu 2019 zemřel pan Břetislav Kotrba, člen České filharmonie a hodkovický rodák.

Břetislav Kotrba – Česká filharmonie

Vyrůstal v Radoňovicích a v letech 1974 – 1982 chodil do Základní devítileté školy v Hodkovicích nad Mohelkou. Již od svých 8 let se začal se svými kamarády pod taktovkou pana Tauchmana učit hrát na trumpetu fanfárku. Potom navštěvoval LŠU v Železném Brodě, kde učitel Žák objevil jeho talent a doporučil mu konzervatoř v Teplicích. Zde se jeho nástrojem stal trombon, nebo-li pozoun, na který exceloval. V roce 1984 se jako student teprve 3. ročníku konzervatoře zúčastnil soutěžní přehlídky konzervatoří v Teplicích. V konkurenci více než 100 mladých hudebníků získal 1. cenu a titul laureát přehlídky ve hře na trombon v nižší kategorii dechových žesťových nástrojů. Porota ocenila jeho výborné zvládnutí technických problémů na úrovni, která není obvyklá ani u vyšší kategorie, a také vysokou muzikálnost. Po dokončení studia pokračoval na Akademii múzických umění v Praze a zároveň se stal členem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. V prosinci 1992 nastoupil do České filharmonie na pozici 2. pozounisty. Krom toho se věnoval také menším hudebním projektům. Společně s dalšími prvotřídními hráči pozounové a tubové sekce ČF hrál v komorním souboru Sdružení hlubokých žesťů (The Czech Philharmonic Low Brass), pro které navíc upravoval skladby z období renesance a baroka. Se souborem Ritornello se podílel na nahrávce málo známého repertoáru z díla Adama Michny z Otradovic, vystoupil na polském Mezinárodním festivalu staré hudby a podílel se na charitativních koncertech v Domově sv. Karla Boromejského.

Byl kamarád každým coulem a nikdy nezkazil legraci. Pod distingovanou a vážnou slupkou však vždy zůstával křehkým, skvělým přítelem a člověkem.

Upřímnou soustrast jeho rodině.

Břetislav Kotrba – Sdružení hlubokých žesťů během vystoupení při příležitosti vzpomínkového koncertu Zdeněk Pulec – 80 na Občanské plovárně dne 13.9.2016 (fotografie pořídil fotograf pan Jiří Gabriel).

Zdroj foto 1.: Česká filharmonie: Členové orchestru. Břetislav Kotrba [online]. [cit. 21.11.2019]. Dostupné z: https://www.ceskafilharmonie.cz/o-nas/orchestr/clenove-orchestru/pozouny/bretislav-kotrba/

Zdroj foto 2.: Facebook Low Brass (autor foto: Jiří Gabriel 13.9.2016) [online]. 15. února 2019 [cit. 21.11.2019]. Dostupné z: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2245555448993772&set=pcb.2245560038993313&type=3&theater

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodkovičtí rodáci. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.