Javornický stovkař

Setkání účastníků akce Javornický stovkař v roce 2014Možná jste už slyšeli o nadšencích (pro někoho to jsou „blázni“), kteří často stoupají na Javorník, aby si tam v Obřím sudu dali razítko do jakéhosi průkazu. Jsou to účastníci akce „Javornický stovkař“, kterou od roku 2012 organizuje Sdružení rodáků a přátel Hodkovic.

Starý Obří sud na Javorníku, postavený v roce 1899, byl od počátku častým cílem obyvatel Hodkovic. Chodilo se tam na výlety, na rodinné vycházky i na tancovačky. Dobré jídlo a pití, nádherné rozhledy, zábava pro děti i dospělé, neopakovatelné západy slunce. To vše lákalo k návštěvám, a to vše na dlouhou dobu ukončil požár v roce 1974. Když byl po 37 letech na Javorníku konečně otevřen nový Obří sud, zrodila se v našem spolku myšlenka uspořádat akci, která by pomohla obnovit tradici chození na Obří sud. Chtěli jsme také touto akcí propagovat náš spolek i naše město a jeho nádherné okolí. Tak byl tedy v lednu 2012 vyhlášen „Javornický stovkař“.

O co jde v „soutěži“ Javornický stovkař? Jednoduše řečeno: každý kdo stokrát vystoupá na Javorník, dostane stovkařský půllitr se svým jménem, stovkařský odznak a diplom. Stoupat na vrchol se může z kterékoliv obce i města pod Javorníkem, ale pouze pěšky, na kole, na koloběžce, na lyžích. Podrobná pravidla najdou zájemci v recepci Obřího sudu nebo u organizátorů ze Sdružení rodáků a přátel Hodkovic. Naše akce, Javornický stovkař, oslovila už více než 140 příznivců pohybu v krásné přírodě. Nejčastěji to jsou hodkováci, ale chodí se i z řady okolních obcí. Někdo chodí téměř denně, někdo několikrát za měsíc a jiný třeba párkrát za rok. Prostě tak, jak to každému vyhovuje. Každý má ale zážitky z proměňující se přírody i nádherných výhledů na Hodkovice, Český ráj, Jizerské a Ještědské hory i Krkonoše nebo Máchů kraj. A to nemluvím o tom, jak po takovém výstupu chutná „ na Sudě“ pivo! Každý takový výstup je také malým sportovním výkonem, vždyť například z Hodkovic je na Javorník více než třísetmetrové převýšení.

V minulých dnech se nezapomenutelně zapsal do historie Javorníku pan Miroslav Domácí, který jako první docílil 1 000 výstupů! Pěšky, na kole i na lyžích, za každého počasí. Obdivuhodný výkon. Také paní Jiřina Mikešová, která už ukrajuje ze sedmé stovky výstupů, si zaslouží velký obdiv. Několik dalších borců se přibližuje k metě pěti set výstupů, a celkem 24 účastníků už má odměnu za sto výstupů. Ale akce Javornický stovkař není jen o počtu výstupů, je také o zážitcích z těchto výstupů.

Poděkování patří Všesportovnímu areálu Obří sud Javorník za významnou podporu našeho spolku při organizaci této akce.

Jaroslav Čermák
Sdružení rodáků a přátel Hodkovic

Příspěvek byl publikován v rubrice Javornický stovkař, Proběhlé akce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.