Kniha „Vodní díla v povodí Mohelky a Zábrdky“

Vodní díla v povodí Mohelky a ZábrdkyV pátek 4. prosince 2015 proběhl v Podještědském muzeu v Českém Dubu křest knihy MUDr. Zdeňka JodaseVodní díla v povodí Mohelky a Zábrdky.

V knize jsou shromážděny údaje týkající se historických vodních děl vybudovaných v povodí Mohelky a Zábrdky. Největší část z nich představují vodní mlýny a s nimi související další výrobní odvětví jako jsou pily, brusírny, valchy, olejny, jahelky a hamry. Druhou skupinou popisovaných technických zařízení jsou historické obecní a soukromé vodovody, jejichž čerpadla pohánělo vodní kolo nebo turbína, popřípadě vodu vytlačoval trkač.

Vodní díla jsou v publikaci řazena postupně podle jednotlivých vodních toků a podle polohy na vodoteči od pramene až po ústí. U každého z nich je uvedena jeho známá historie, technický popis, soupis použitých pramenů a u mlýnů výpisy některých matričních záznamů vztahujících se k osobám jejich majitelů. Řada údajů pramení ze vzpomínek pamětníků a současných majitelů historických staveb. Čtenář se seznámí s problematikou technického vybavení a fungování vodních děl a historií firem zabývajících se výrobou instalovaných strojů. Textové údaje doplňují dobové fotografie, historické pohlednice, kopie plánů a dokumentů a fotografie, na kterých je zachycena současné podoba vodních děl a jejich technického vybavení. Protože se jednotlivé objekty nacházejí v působivém přírodním prostředí, jsou součástí knihy efektní letecké záběry okolní krajiny.

  • Nakladatel: Knihy 555
  • Popis: 274 stran, 23,5 × 32,5 cm, česky
  • Rok vydání: 2015 (1. vydání)

Kniha je k dostání přímo u autora – v ordinaci MUDr. Zdeňka Jodase, u dobrých knihkupců a také na veřejné výroční schůzi Sdružení rodáků a přátel Hodkovic 25.1.2016 spojené s přednáškou autora na téma „Mlýny na Mohelce“.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní, Proběhlé akce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.