Výstava „Šestnáct jablek ze zahrádky tetičky Frídy / Sechzehn Äpfel aus dem Gärtchen der Tante Frida“

Vzpomínáte na fotografa Šimona Pikouse, který vloni v létě navštívil Hodkovice a hledal potomky lidí ze starých snímků?Šimon Pikous výstava

Ve čtvrtek 10.9. se koná vernisáž výstavy „Šestnáct jablek ze zahrádky tetičky Frídy / Sechzehn Äpfel aus dem Gärtchen der Tante Frida“.

A co nám k tomu řekl autor?

Začátkem roku 2013 jsem dostal archív zhruba sto skleněných portrétních negativů hodkovického fotografa. Co je to za lidi na nich? Žijí ještě někteří? Ne všichni museli odejít před Němci anebo po válce na oplátku před Čechy. Kdo vlastně žije v Podještědí? Na hodkovickém náměstí jsem postavil ateliér a vyzval obyvatele Hodkovic a okolí, ať se přijdou podívat na historické fotografie a přitom se nechají portrétovat. A tak se podařilo získat datum portrétů (rok 1939) neboť Anna Hudetzová poznala svojí v té době tříletou sestru a Pavel Kopal svého dědu. Někteří nenašli nikoho, ale vzpomněli si, že vždy se chodilo fotografovat tam a tam … a že před válkou, kdežto po válce! … aby nakonec… Narodil se Příběh?

pikous-vystava-2

Ve stejné době jsem ji potkal v krajině pod Ještědem. Stála tam poněkud osaměle a v koruně bylo několik jablek. Utrhl jsem si jablko a došlo mi, že stejně tak ji česal ten kdo ji zasadil a sklízel. Každé jablko, které jsem utrhl, se stalo zhmotnělým pojítkem mezi minulostí a současností, neslo svůj příběh. Těch jablek bylo 16.

pikous-vystava-3

Nafotografováním jablek jsem chtěl vyjádřit spojení člověka s krajinou, s půdou na které se narodil, kterou obdělával a do které vtiskl svoji stopu. Ta stopa nezmizela celá. Zůstal zde otisk osudu, který se odehrál na pozadí dějin. Osudu, který možná nebyl tolik spravedlivý, nebo možná byl šťastný. Nevíme.
Nebojme se proto utrhnout jablko ze stromu u cesty a kousnout, třeba nám něco řekne, napoví.

Výstava je doplněna textem Isi Engelmann (Dům se zelenou střechou), která se narodila v indické Bombaji. Druhou světovou válku prožila v Liberci a v roce 1946 se musela vysídlit do tehdejší americké zóny Německa, aby se nakonec usadila v italské Veroně. Stejné dík patří mnichovskému fotografovi Gerhardu Achovi, který se narodil v předválečných Dlouhých Mostech u Liberce. Oba považuji za své přátele a rád s nimi půjdu česat jabloně.

Šimon Pikous 2015

Příspěvek byl publikován v rubrice Proběhlé akce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.