Soutěž „Kniha roku Libereckého kraje“ – den 1.

Vážení přátelé Hodkovic,

dnes o půlnoci končí soutěž „Kniha roku Libereckého kraje“, ve které se účastní i naše kniha „Výlety po Hodkovicích nad Mohelkou, aneb 10 let Cesty za poznáním“. Záleží již jenom na vás, na kterém místě se Hodkovice umístí.
Prosíme – hlasujte a dejte vědět i svým přátelům, kteří mají rádi Hodkovice. Počítá se každý hlas 🙂

Hlasovat můžete JIŽ JEN DO PŮLNOCI přidáním „Like“ (nebo v české verzi „To se mi líbí“) k obrázku naší knihy na stránce
https://www.facebook.com/335390893726001/photos/a.345766709355086/345768726021551/?type=3&theater

Naše procházky zakončíme na symbolicky nejvýznamějším místě – na hodkovickém nádraží. Postaveno bylo v letech 1856 až 1859, společně s celou železniční tratí Pardubice-Liberec. Stavba tenkrát Hodkovice nakrátko oživila, protože na ní pracovalo až 17 000 dělníků a díky jejich dobrým výdělkům zdejší hostince „praskaly ve švech“. Po zahájení vlakové dopravy však město zůstalo opuštěné, protože většina přepravovaného zboží i osob se přesunula na železnici. Hostinští a řemeslníci pak museli hledat jiný způsob obživy. Zajímavostí je, že se zde třikrát zastavil císař František Josef I., aby se pozdravil s představiteli města a přijal nadšené ovace od davů obyvatel Hodkovic i širokého okolí. Světově unikátní je dodnes dochovaná původní podoba nádraží. Staniční budova, budova vodárny, skladiště, remíza (depo) a přilehlý malý viadukt jsou postaveny z místního lomového kamene porfyru a pískovce. Souhlasíte s tím, že celý komplex by si zasloužil opravu a památkovou ochranu, aby nebyl zbořen jako některé jiné železniční stanice? Velkým otazníkem ještě zůstává řešení modernizace tratě z Prahy do Liberce, aby se opět negativně nedotknula Hodkovic.

Dnes končí hlasování i naše ohlédnutí za deseti Cestami za poznáním. Snad se Vám líbilo a odnášíte si nějakou zajímavou informaci, která Vám zpestří procházku nebo cestu do práce.

Děkujeme vám všem, kteří jste hlasovali pro naši knihu „Výlety po Hodkovicích nad Mohelkou, aneb 10 let Cesty za poznáním“ 🙂

Děkujeme vám za přízeň a těšíme se na setkání u některé z příštích akcí. Sledujte nás zde na facebooku nebo na webových stránkách pratele-hodkovic.cz, ať se vše včas dozvíte 🙂

S přáním hezkého dne se loučí
Spolek rodáků a přátel Hodkovic

Příspěvek byl publikován v rubrice Kniha roku. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.