Soutěž „Kniha roku Libereckého kraje“ – den 3.

Vážení přátelé Hodkovic,

víte, co je úkolem sportovce, když se blíží do cílové rovinky? Ano, musí přidat! A pro nás platí to samé 🙂
Prosíme – hlasujte a dejte vědět i svým přátelům, kteří mají rádi Hodkovice. Každý hlas nám pomůže.
Již jen 3 dny pokračuje soutěž „Kniha roku Libereckého kraje“, ve které se účastní i naše kniha „Výlety po Hodkovicích nad Mohelkou, aneb 10 let Cesty za poznáním“.

Hlasovat můžete přidáním „Like“ (nebo v české verzi „To se mi líbí“) k obrázku naší knihy na stránce
https://www.facebook.com/335390893726001/photos/a.345766709355086/345768726021551/?type=3&theater

Před námi je krásný jarní víkend, tak se vydejme na další výlet. V roce 2016 jsme podnikli Cestu za poznáním přes Buřín a Záskalí. Kdo chce, může si trasu prodloužit přes Javorník a získat další razítko do deníčku Javornického stovkaře.
Půjdete-li od koupaliště proti toku Mohelky, dojdete až do místní části nazvané podle sochy a kapličky Antonínov. Zastavte se u leteckého pomníčku na okraji lesa. Připomíná leteckou tragédii, při které dne 4. října 1977 za husté mlhy došlo k nárazu nízko letícího letadla do stromu.
Při cestě hlubokým údolím potůčku si jistě všimnete velmi chladného klima. To je také důvodem, proč byl právě zde koncem 60. let vybudován první lyžařský vlek. Vznikl z nadšení místních lyžařů, kteří jej díky „zlatým českým ručičkám“ vytvořili doslova na koleni a pro pohon zvolili motocyklový motor. Od roku 1983 zde funguje vlek Beskydsport TLV12,5/11 s přepravní kapacitou 640 osob za hodinu.
Víte, že lyžování má v Hodkovicích a okolí dlouhou tradici? Již v roce 1904 se na svahu Javorníka u Jeřmanic konaly závody v běhu a skoku na lyžích, dokonce za účasti dvou norských závodníků. Na Javorníku také naleznete dva pomníčky spojené se sportovci. První patří Robertu Kahligovi, řediteli německé měšťanské školy v Hodkovicích a zdatnému sportovci, který zahynul v roce 1931 při sestupu v Alpách. Druhý označuje přímo místo neštěstí, kde v roce 1935 při sjezdovém závodu na jižním svahu Javorníka zahynul Adolf Waldert, hodkovický závodník, výborný lyžař a výrobce lyží.

Děkujeme vám za přízeň a těšíme se na vaše hlasy.
Spolek rodáků a přátel Hodkovic

Příspěvek byl publikován v rubrice Kniha roku. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.